KOLIK JE HODIN A JAKÝ JE ROK?

Velmi jednoduchá otázka, ne kterou mnohdy není snadné dostat uspokojivou odpověď. My geografové bychom řekli, že chybí ta důležitá, dost často opomíjená prostorová dimenze. Nevím, jestli jste si to už také uvědomili, ale při otázce na čas nám opravdu hodně pomůže amnestická otázka „A kde to vlastně jsem?“ 😊

Začínám si myslet, že podobnou úvahou byly dány základy pro fantasy a sci-fi žánr o „cestování v čase“. Pokud netíhnete k technice a svůj stroj času nejste schopni dát dohromady (já tedy ze svého okolí nikoho takového neznám), nezoufejte, ve státech JV Asie můžete cestovat do budoucnosti či minulosti dle libosti.
Zakoupením letenky se tak z prostého výletu stává dobrodružná výprava, cestujete totiž nejenom časovými pásmy, ale i roky. Již jsem se o tom trochu zmínila v příspěvku o Malajsii v souvislosti se studiem náhrobků na muslimském hřbitově.

ZA VŠÍM HLEDEJ BOHA

Kromě možnosti cestovat časem to má ještě další výhodu – ten, kdo rád slaví, má během 12 měsíců hned několik možností rozloučit se se starým rokem a začít znovu, s novými novoročními předsevzetími 😊 Díky bohu (nebo spíš bohům)! Za zmatky a nekonečné oslavy může totiž mnohdy právě náboženství.
Nejprve jsme si s přáteli užili náš tradiční křesťanský Silvestr (31.12.2017) a Nový rok (1.1.2018) na pláži, a to o pěkných 7 hodin dříve než v Česku (můj splněný sen). Abych mohla napsat přátelům a rodině zprávu přesně o půlnoci, musela jsem se probudit po 4 hodinách spánku už v 7:00, dát selfíčko v bazénu a pak jít zase spát 😊 Podobně jako u nás se slaví nový rok také na Filipínách, kde je převažujícím náboženstvím (přes 80 % populace) právě římskokatolické vyznání.

Na Bali je ale i hodně ruských turistů a ti (jak dobře víme) slaví velmi rádi. Ve východní pravoslavné církvi začíná Nový rok 14. lednem (je to 1. leden podle jejich juliánského kalendáře), takže mohou v podstatě slavit 14 dní v kuse 😊 Rozdíl mezi gregoriánským a juliánským kalendářem je ostatně i důvodem, proč se Velká říjnová socialistická revoluce (VŘSR) slaví v listopadu 😊
V Číně jsme sice nebyli, ale kde se nachází silná čínská menšina, tam se můžete i v JV Asii setkat s oslavami nového roku, konkrétně lunárního nového roku (vždy mezi 21. lednem až 20. únorem). Wikipedia¹ praví, že přesný termín je určen astronomicky – druhý nový měsíc po zimním slunovratu nebo třetí, obsahuje-li končící rok vložený třináctý měsíc 😊 Podle čínského kalendáře jsme 16. února 2018 přivítali rok 4716 ve znamení psa.
To na Bali jsme se vrátili v čase zpět – konkrétně 16.3. jsme se podle balijského kalendáře rozloučili s rokem 1939 a 17.3. přivítali rok 1940. Pokud mi někdo někdy řekne, že rok 1939 si nemohu pamatovat, tak řeknu prrrr, rok 1939 si pamatuju moooc dobře, to jsem byla tehdy s Kamilem na Bali 😊 A aby toho nebylo málo, ani na hinduistickém ostrově jinak islámské Indonésie se nepíše pouze jeden rok. Například kmen Aga na východě ostrova vyznávající animismus má už dokonce rok 2573 😊

Wikipedia ovšem přitvrzuje – zadáním klíčového slova „hinduistický kalendář“² se dozvídáme, že je pro číslování roku používáno několik ér. Nejrozšířenější je éra Vikramská, která začala korunovací krále jménem Vikrama-áditji v roce 57 př. n. l. a éra Šakaská, která začala roku 78 n. l. Při rituálech kněží často počítají datum podle Kalijugy. Podle těchto systémů rok 2018 křesťanské éry může odpovídat v hinduistickém kalendáři roku 2075 éry Vikramské, nebo 1940 éry Šakaské (případ Bali), či případně roku 5120 Kalijugy. Tyto roky ale nezačínají 1. ledna, jak jsem již zmínila, nýbrž později 😊
Ne vždy je ale oslava nového roku spojena se změnou letopočtu. V Thajsku od roku 1940 oficiálně synchronizovali změnu letopočtu s celosvětově rozšířeným 1. lednem, ale stále slaví svůj starý tradiční nový rok v termínu 13.–15. dubna. V ulicích na sebe lidé stříkají vodu z vodních pistolí a člověk by řekl, že se ocitnul někde ve střední Evropě v době velikonočních svátků. Když už jsme u Thajska, tak letos – v roce 2018 –

přivítali rok 2561, buddhistická éra totiž začala o 543 let dříve než křesťanská. V roce 543 př.n.l. totiž Buddha (Siddhártha Gautama) zemřel či dosáhnul osvícení (jak kdo chce).
Nový rok podle islámského kalendáře jsme bohužel nezažili (ani postní měsíc Ramadán), ale když jsme byli v Malajsii, psal se rok 1439. Nový rok naposledy oslavili 23. září 2017 a další je čeká 12.9.2018 (jedná se tedy o svátek s pohyblivým datem). Počátek letopočtu byl stanoven na rok 622 (hidžra = útěk proroka Mohameda do Mediny).

NEKONEČNÉ ASIJSKÉ OSLAVY

A to jsme jenom u letopočtů a oslav nového roku, neřešíme detailně délku roku, měsíce, týdne nebo dne – to je totiž ještě víc zábavné, než by si člověk uměl představit. Třeba islámský kalendář³ má 12 měsíců, o délce střídavě 30 a 29 dnů. Jeho rok má 354 dnů a je o 11 dnů kratší než rok gregoriánského kalendáře. Oba kalendáře se tak vůči sobě pohybují. Přibližně jednou za 33 let se rozdíl mezi letopočty sníží o jeden rok.
V balijském kalendáři mají zase více druhů týdnů a každý týden má jiný počet dnů (existují jednodenní týdny, dvoudenní týdny, ale i desetidenní týdny). Není divu, že se na Bali (a vlastně v celé JV Asii) pořád něco slaví 😊zdroj úvodního obrázku: http://tv.nova.cz/clanek/novinky/navrat-do-budoucnosti-2-stin-mikrofonu-letajici-baterka-ci-mizejici-boty-vsimli-jste-si-techto-filmovych-chyb.html (15.3.2018)

zdroj obrázku z časovými pásmy: https://www.invia.cz/blog/casova-pasma/ (20.7.2018)
(1) Čínský nový rok: https://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8C%C3%ADnsk%C3%BD_nov%C3%BD_rok (20.7.2018)
(2) Hinduistický kalendář: https://cs.wikipedia.org/wiki/Hinduistick%C3%BD_kalend%C3%A1%C5%99 (20.7.2018)
(3) Islámský kalendář: https://cs.wikipedia.org/wiki/Isl%C3%A1msk%C3%BD_kalend%C3%A1%C5%99 (20.7.2018)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *